top of page

Barcelona Artık Neden Şampiyon Bir Takım Değil

Güncelleme tarihi: 11 Eyl 2022

Şampiyonlar Ligi'nde grup karşılaşmaları başlamadan önce Barcelona ve mevcut durumu hakkında biraz bir şeyler yazmak istedim. Barcelona'nın mevcut durumunu sadece Messi'nin yokluğu nedeniyle sananlar bu yazıyı okuduktan sonra çok şaşıracaklar.


barcelona neden çokuste

Düşünün ki Dünya’nın en güçlü kulüplerinden birisiniz ama oyuncularınıza lisans çıkaramıyorsunuz. Sadece saha içi güçten bahsetmiyorum üstelik. Gerek pazar gücü gerekse de ekonomik bir güçten bahsediyorum. Medyadaki bir haberden kısa bir alıntı. "Barcelona, yeni transferlerinin lisansını çıkartamıyor. La Liga yönetiminin kurallarına göre belirlenen maaş ve harcama sınırını aşan Katalan kulübü transferleri için acil çözüm arıyor."


Her şey 2010 yıllarında başlıyor aslında. Yönetim tarafında bazı güç ve taht savaşları kulübü bugünkü noktaya getiriyor. Kim tahmin edebilirdi ki.. Neler mi oluyor? Kulübün sembol ve en önemli isimlerinden Johan Cruyff, kaldırılan onursal başkanlık makamından dolayı kulüpten gönderiliyor. O dönemlerde +500 milyon€ olan kulüp borcu için herkesin bildiği üzere formasında sponsor olmayan Barcelona, tarihinde ilk defa formasına sponsor alıyor. Elbette bunu tüm kulüpler yapıyor bunda herhangi bir ters durum yok ama bu durum bir şeylerin yolunda gitmediğinin ilk göstergelerinden birisi sadece. Hatırlayın o Barcelona forması ile özdeşleşmiş UNICEF logosunu. Barcelona 2012 yılından bu yana sırasıyla Qatar Airways, Rakuten ve Spotify logolarını formasına taşıdı.Gelirler artmasına rağmen giderler yine de kulübe yük olmaya devam ediyordu. Gider kaleminde en dikkat çeken veri oyuncu maaşları idi elbette. Takımdaki oyuncular ile şuursuzca imzalanan yüklü kontratlar artık gemiyi batırıyordu. Özellikle Messi gibi bir oyuncuya sahipseniz ve doğal olarak Messi özel bir oyuncu olmasından kaynaklı maaşına zam istediği vakit, diğer yıldız oyuncularınız oturup bekleyecek mi? Elbette hayır. Messi’e yapılan zam ile birlikte diğer oyuncuların maaşları da + yönde bir yükselişe geçiyor demek olur bu. Tabii tüm bunlar yaşanırken Guardiola, Iniesta ve Xavi gibi isimlerle birlikte yaşanan sportif başarılar göze batmıyordu.


Daha bitmedi. Neymar transferinde yapılan usulsüzlük ve aracılara ödenen yüksek miktarlar kulübün kasasından karşılanacak ve 2020 yılında Barcagate skandalı patlak verecekti. Nedir bu Barcagate skandalı? Dönemin kulüp başkanı Bartomeu olduğunuzu düşünün. Messi ve etrafında şekillenen oyuncu grubunun maaş bütçesine yük olmasını nasıl çözersiniz? Doğru cevap Messi, Pique gibi oyuncular için sosyal medyada kara propaganda yaparak. Evet şaka değil gerçek. Bartomeu, 1 milyon dolar gibi bir ödeme yaparak Twitter üzerinden bot hesaplar ile bu eylemi hayata geçirdi.

Tüm bunları izleyen zamanlarda herkesin bildiği üzere Messi gözyaşları içinde takımdan ayrıldığını açıkladı. Tabi tüm bu olaylardan habersiz olan bazı futbolseverlerin "nasıl yani, nasıl olur, Messi nasıl ayrılır" tepkileri gayet anlaşılır. Messi ayrıldıktan sonra Şampiyonlar Ligi’nde alınan ağır mağlubiyetler ve Pique’nin "biz artık gençlerden oluşan bir takımız" sözleri Barcelona’nın seviye düştüğünün kanıtı niteliğinde.

Biz artık buyuz, 18 yaşlarında 4-5 oyuncu oynadı. Bizim gerçeğimiz bu.

Messi olmadan Barcelona tatsız tuzsuz ama kurtulacaklar mı bu durumdan diyerekten, kurtuluş hikayesine şahit olmak için Barcelona'ı takip etmek gayet yeterli bir sebep.


22 görüntüleme

Comments


bottom of page