top of page

Bir Yürüme Simülasyonu: Plague Tale Requiem

Güncelleme tarihi: 8 Nis


plague tale inceleme plague tale requiem inceleme

İlk oyunu oynadıktan sonra ikinci oyuna başlarken fazladan herhangi bir beklentim yoktu. Tek beklentim hikayenin ilk oyundan sonra nasıl bir yol izlemiş olduğu üzerine idi. İlk oyun çok fazla bir şey sunmasa da, oynayan kişiyi çok yormadan kaliteli bir görsellik eşliğinde farelerle dolu bir dünyada yeterli eğlenceyi sunmuştu. Bu da benim için yeterliydi.


Olumsuz: İkinci oyuna başladığımda harika grafikler, harika bir atmosfer, hatırı sayılır bir hikaye vardı ama oynanış yoktu. Evet ciddi manada oynanış denen şey yoktu. Oyun bildiğin yürüme simülasyonu gibi hissettirdi. Oyun boyunca sürekli bir yerlerden bir yerlere yürümek o kadar yorucuydu ki boss savaşları olsa bu kadar yorulacağımı sanmıyorum. Oyunda sadece düşmanlara yakalandığımız anlarda gerçekleşen 3-5 saniyelik mücadele-dövüş anlarının bile oyun mekaniklerinde yeri yoktu hepsi ara sahnelerden oluşuyor ve hep birbirinin aynı sahnelerdi. Baktığımızda evet ilk oyun da böyleydi ama ilk oyunun kısa olması her şeyi tadında bırakıyordu. Bu oyun ise 15 saatlik bir oynanış sunuyor ama sahip olduğu özellikler ancak 5 saatlik bir oynanışa uygun seviyede. Bulmacalar bulmaca denmeyecek kadar basit ve birbirinin tamamen aynısı. Sürekli olarak yüksek bir arabayı it ve onun sağladığı avantaj ile bir yere tırmanmak üzerine kurulu. Bulmacaların %90’ı bundan oluşuyordu. Salak yerine konmak sinir bozucu oluyor bir süre sonra. Ayrıca ekipman geliştirmenin de pek bir hissedilir avantajı olduğunu söyleyemem. Düşmanların hepsinin tasarım anlamında birbirlerinin aynısı olması bir noktadan sonra düşmanlarla olan mücadeleleri de sıkıcı hale getiriyor.

plague tale inceleme plague tale requiem inceleme

Olumlu: İyi yanlarından bahsetmem gerekirse oyunun sunduğu görsellikle birlikte atmosferi çok ama çok başarılı. Farelerle çevrili dünyada o fare sürülerini hissetmemek olanaksız. Bu sürüleri aşmanın verdiği his oldukça keyifliydi. Oyundaki en sevdiğim şey farelere karşı verilen mücadelelerdi diyebilirim. Farelerden arındırılmış bir şehirde cıvıl cıvıl gezmenin verdiği deneyim ile farelerle çevrili cesetlerin arasında gezmenin deneyimi oldukça derin bir ayrıma sahipti. Karakterlerin seslendirmeleri ve oyunun müzikleri de oldukça güzeldi.


İnanılacak gibi değil ama sonuç olarak bazı görüşlerin bu oyunu Triple-A oyunu veya ona yakın bir seviyede nitelendirdiklerini gördüm.😀 O kadar değil tabiki ama yine de iyisiyle kötüsüyle oynanması gereken bir oyun. Benim için 6/10’luk bir oyundu diyebilirim.


9 görüntüleme

Comments


bottom of page