top of page

E-Kitap Okuyucu Rehberi: Kobo mu, Kindle mı? Karşılaştırma ve Deneyimlerim


e-kitap okuyucu kobo kindle

e-kitap okuyucu kobo kindle

Bu yazıda e-kitap okuyucu nedir? Hangi e-kitap okuyucusu tercih edilmeli? Kobo mu Kindle mı? E-kitap okuyucunun avantajları nelerdir? soruları başta olmak üzere, bu konuda birçok soruya yanıt verip 1 senelik kullanım sonucunda e-kitap okuyucu deneyimimi paylaşacağım. İlk defa e-kitap okuyucu alacak kişiler için oldukça yardımcı olacak bir yazı olacağını düşünüyorum.


Öncelikle gerçekten bir e-kitap okuyucusuna ihtiyacınız var mı yok mu sorusunu sorarak başlamalısınız. Çünkü bu cihazlar bu yazının yazıldığı tarih itibariyle hiç de ucuz durumda değiller. Ama ben işin ekonomik kısmına değinmeyeceğim bu yazıda. Sadece hangi modeli tercih etmenin neden daha mantıklı olacağına değineceğim. Şahsi fikrim bir e-okuyucu alma niyetiniz varsa kalemli vb. modellerin gereksiz olduğu yönünde. Çünkü bu tür ek özellikler ile fiyatlar hem çok yükseliyor (ki fiyatlar zaten bu seviyeye ulaşıyorsa tablet almak daha mantıklı hale geliyor) hem de e-kitap okuyucu dediğin sadece amaca hizmet etmeli ve sade olmalı diye düşünüyorum. Gereksiz ek özellikler işin içine girince akıllı bir telefona dönüşmüş oluyor ve kullanıcıya verdiği deneyim zarar görüyor. Sonuçta amaç bir şeyler okumak öyle değil mi? Ne gerek var kaleme vs.


E-kitap okuyucuların en büyük avantajları ekranlarında saklıdır. Birebir olarak tecrübe etmeden bunu anlamak zordur. O yüzden D&R veya benzeri bir yerde denedikten sonra ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz. Ekran denen şeyin bir telefon ekranıyla yakından uzaktan bir alakası yok aslında. Çünkü bu cihazlar ekran teknolojisi olarak e-ink(mürekkep ekran) olarak adlandırılıyor. Bu ekranlar gün ışığında parlama-yansıma yapmaması ve rahatlıkla okunması, tıpkı bir kitap sayfası gibi görünmesi, gözleri yormaması gibi avantajlara sahip. Pil ömrü bakımından da telefon gibi düşünüp sık sık şarj etmeniz gerekmiyor. Her gün 2-3 saatlik bir okuma yapmak için kullansanız bile 10-15 günlük bir pil ömrü sunuyor bu cihazlar.


Tamam bir e-okuyucu satın almaya karar verdik ama hangi marka veya hangi modeli almak daha mantıklı? Bu benim de oldukça aklımı karıştıran bir süreçti. Sürekli olarak şu soruya denk geldim. Kobo mu Kindle mı? Bu iki marka da bu konuda en iyidir. Hiç aralarında gereksiz olarak kıyaslama yapmaya gerek yok. Zaten bu tür cihazların özellikleri ve sundukları teknolojiler bellidir. Bu iki markadan bir tanesini tercih etmeyi belirleyen kriter donanım özelliklerinde değildir. Ben Kobo kullanıcısı olarak neden Kobo’u tercih ettiğimden bahsedersem sanırım bir fikir vermiş olurum diye düşünüyorum. Kindle biraz daha kapalı bir ekosistem ve eli kolu bağlayan bir cihaz. (Ülkemiz koşullarında bu böyle.) Ama Kobo daha özgür ve bol seçenek içeren bir cihaz. Ben türüne bakmadan istediğim koşulda istediğim kitabı cihaza yükleyeyim diyorsanız tercih Kobo olmalı.


e-kitap okuyucu kobo kindle

Ben yaklaşık 1 senedir Kobo Libra2 modelini kullanıyorum ve bu süreçte 15 kitap okudum. Evet fiziksel bir kitap okumak hala benim için alternatifi olmayan bir keyif ama telefon ve benzeri cihazlar ile de kitap okumaya benzemiyor kesinlikle e-okuyucular ile kitap okumak. Kitap sipariş verirken sevip-sevemeyeceğimden emin olamadığım kitapları genellikle e-okuyucu ile okumayı tercih ediyorum. Libra2 modeli de Kobo markasına ait tam bir fiyat/performans modeli olduğu için tercih ettim. Çünkü daha ucuz modeller bana ekran boyutu olarak daha küçük geldi. Belirtmeliyim ki gidip gerçekten incelemek istediğinizde evet internette göründüğünden daha küçük görünüyor bu cihazlar. Daha pahalı modeller ise kalem gibi önceden de belirttiğim benim için gereksiz ek özellikler barındırdığı ve yine gereksiz ekran büyüklüğüne sahip olduğu için bana hitap etmedi.


İlk defa e-kitap okuyucu almak isteyenlere fikir vermesi adına elimden geldiğince: e-kitap okuyucunun gerekliliği, model seçimi, bu cihazların avantajları ve marka model karşılaştırması gibi konularda kısa net bilgiler vermeye çalıştım. Yine de aklınıza takılan bir şeyler olursa yorum yaprak belirtebilirsiniz. İyi okumalar diliyorum. 📖🙂


224 görüntüleme

1 Comment


Guest
May 17

Güzel bir yazı olmuşşş teşekkürlerrr :)

Like
bottom of page