top of page

İzlediğim İlk Hayao Miyazaki Yapımı: Yürüyen Şato


hayao miyazaki yürüyen şato inceleme

Yürüyen Şato’yu ilk izlediğimde biraz tuhaf oldum. Anlam veremediğim pek ilgimi çekmeyen bir yapım gibi görünmüştü gözüme. Ama bu kadar övüldüğüne ve beğenildiğine göre ya ben bir şeylerin farkında değilim ya da yanlış bir zamanda izliyorum diye düşünmüştüm. İkinci defa izleme kararı aldım ve evet anladım ki yanlış zamanda izlemiştim ve bu sebeple birçok şeyin de farkında değildim.


Yürüyen Şato sadece görsel bir şölen değil, aynı zamanda derin anlamlar taşıyan bir film. Filmdeki metaforlar, karakterlerin gelişimini ve hikayenin mesajı öyle bir işleniyor ki izleyici tüm olan bitenin içinde ne olduğunu anlamadan kalıyor. Çünkü tüm bu detaylar kapalı kapılar ardında işleniyor öyle açık seçik değil. Aşkın gücünü, hayatın mucizelerini, insanın kendini bulma yolculuğunu harika bir anlatım ile izlemek çok tatmin ediciydi.


Film, güzel ve temiz kalpli bir şapkacı olan Sophie'nin, büyücü Howl'un yürüyen şatosuna sığınması ve orada yaşadığı maceraları anlatıyor. Filmdeki hemen hemen her unsur bir benzetme aracı olarak kullanılıyor. Çoğu zaman kullanılan anlatımlar da öyle. Karakterlerin kişilikleri, duyguları ve ilişkileri de bu anlatımla gösteriliyor bizlere. Örneğin yürüyen şato, Howl'un ruh halini ve hayatını yansıtıyor. Howl, kendini beğenmiş, kibirli ve sorumluluktan kaçan bir büyücü. Şatosu da sürekli yer değiştiren, karmaşık ve gizemli bir yapıdır. Howl'un şatosu, aynı zamanda onun geçmişi ve sırları ile doludur. Filmde, Howl'un şatosunun kapısının farklı renklerdeki toka şeklindeki anahtarı vardır. Bu anahtar, Howl'un farklı dünyalar arasında geçiş yapmasını sağlar. Bu da Howl'un kimliğini arayışını ve kendini bulma sürecini gösterir. Sophie'nin bu şatoya adım attıktan sonra şatoyu düzenleyip temizleme çabası da, aslında Howl'un hayatına dokunuşunun harika bir anlatımı. Burada tek tek tüm bu metaforlara değinmeyeceğim. Bunun gibi sayısız anlatım film boyunca devam ediyor çünkü filmin tüm olayı bu. Film tamamen bu yapı üzerine kurulu. Kendiniz izleyip tadını çıkarın derim.

Bu tuhaf masalsı dünyayı seyre dalıp; aşk dolu bir ilişkiyi, iyinin ve kötünün verdiği mücadeleyi, hayatımıza eşlik eden kaygıları büyülü bir şekilde izlemek çok keyifliydi.


19 görüntüleme

Opmerkingen


bottom of page