top of page

Yeniden Başlama İsteği - La belle époque


yeni baştan film incelemesi La belle époque inceleme

Eski güzel günleri yeniden yaşama arzusu, yeniden başlama isteği, aşk ve günümüz problemlerinden birisi olan insan ilişkileri hakkında düşündüren bir filmdi. Günümüz dünyasında yaşamayı sevmeyen, eski güzel günlere özlem duyan Victor, bir zamanlar çok sevdiği eşiyle artık ciddi sorunlar yaşamaktadır. Bir organizasyon firmasının müşterilerine verdiği bir hizmetten faydalanma fırsatı yakalaması ile olaylar gelişiyor. Bu hizmet, müşterinin geçmişte yaşadığı bir dönemi tüm detaylarıyla müşterilerine yeniden yaşatmayı hedefliyor. Dönemin şartlarına uygun içinde hayat olan bir semt, ışıklar, dekorlar, mekanlar, diyaloglar ve hatta hava durumunun bile birebir anılardaki gibi olduğu yaşayan bir ortam sunuyor bu hizmet. Tüm bunlar o kadar geniş çaplı ve başarılı ki filmi izlerken ben de böyle bir deneyim yaşamak isterken buldum kendimi. Zamanda yolculuk kavramını tüm fantastik öğelerden arınmış tamamen gerçek bir şekilde işlemesi bu filmin en dikkat çeken yanıydı. Benim gibi zamanda yolculuk kavramına ilgi duyuyor ve eski günleri özlüyorsanız bu film tam bu noktada izleyenleri tatmin edecektir.

- 70’lerde özellikle sevdiğiniz bir şey var mıydı? + Her şey daha basitti. İnsanlar telefonun lafını etmeksizin birbirleriyle konuşurdu.

Filme geri dönecek olursak Victor, bu hizmetten yararlanırken eşi ile ilk karşılaştığı gün olan 16 Mayıs 1974 tarihindeki bir kafede olduğu anı yaşamak istiyor. Seçtiği bu anı tüm detayları ve gerçekçiliği ile yeniden deneyimliyor. O gün yaşanan diyaloglar, verilen siparişler, çalan telefonlar olsun akla gelebilecek her şey tüm detaylarıyla 16 Mayıs 1974 tarihi yeniden yaşanıyor.


Bu teatral sahnede Victor’un genç eşini canlandıran Margot’un oyunculuğu da bu yeniden yaşanan akı destansı hale getiriyor. Oyunculuğu o kadar güzeldi ki ekrana kitlenip kaldım. Yılların bir aşkı yıpratmasından sonra yeniden ilk günkü o heyecan dolu anları deneyimlemek filmdeki en güzel noktalardan bir tanesiydi. Filme puanım:7 IMDB puanı:7.4


14 görüntüleme

Comments


bottom of page